Türkiye Cumhuriyeti

Burgaz Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-devlet Kapısı Üzerinden Askerlik Durum Belgesi Çıktısı Alınması , 17.12.2013

Askerlikle ilişkisi olmayan vatandaşlarımızın, askerlik durum belgesini güvenli kimlik doğrulama araçları ile e-devlet kapısını (www.turkiye.gov.tr) kullanarak sorgulama yapmaları, bu kayıtlara ilişkin bilgileri barkod numarası bulunacak şekilde çıktı almaları ve kendilerinden “Askerlik Durum Belgesi” talep eden makamlara sunma imkanı verilmiştir.

E-devlet kapısı üzerinden alınan askerlik durum belgesi ibraz eden vatandaşlardan, ayrıca yetkili makamlarca hazırlanmış askerlik durum belgesi talep edilmeyecektir.

E-devlet kapısında yer alan “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Hizmetini” kullanarak ilgili kişinin vatandaşlık numarası ile belgenin barkod numarasını eşleştirmek suretiyle, vatandaşların ibraz ettiği askerlik durum belgesi kontrolü yapılacaktır.

Bu çerçevede, görev bölgemizde bulunan  öğrencilerin öğrenci dosyası açtırmak için Başkonsolosluğumuza müracaatlarında e-devlet kapısı üzerinden alacakları askerlik durumu belgesini de ibraz etmek zorunluluğu getirilmiştir.

Başkonsolosluğumuza pasaport ve nüfus cüzdanı ile birlikte şahsen başvuru yapan vatandaşlarımıza e-devlet şifresi verilmektedir.

Saygıyla duyurulur.